Zaloguj

Aktualności

7
wrzesień


2013-09-06
Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro.


Kontynuując Narodowe Czytanie, w tym roku – 7 wrześniaPrezydent Polski Bronisław Komorowki zaprasza wszystkich do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat.

Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków.
Przebieg akcji w Warszawie

1. LXXXI LO im. Aleksandra Fredry, ul. Miła 7, 6 września, g. 10:00-12:00
Uczniowie i nauczyciele szkoły w czasie jednej lekcji przeczytają wybrane teksty Aleksandra Fredry (pamiętniki, komedie, bajki – wedle uznania). Będzie możliwość czytania na boisku, przez radiowęzeł, a także wyjścia ze szkoły i czytania na terenie Muranowa: fraza Fredry będzie rozbrzmiewać przez 45 minut.

2. Ogród Saski, g. 11:30-20:45
W Warszawie akcję „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro” oficjalnie zainauguruje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Następnie pięć komedii: „Zemstę”, „Męża i żonę”, „Damy i huzary”, „Pana Jowialskiego” oraz „Gwałtu, co się dzieje!” odczytają z podziałem na role polscy artyści, dziennikarze i sportowcy. Każdy dramat czytany będzie przez ok. 1,5 godziny. Wieńczącą całodniową akcję komedię „Gwałtu, co się dzieje!” wyreżyseruje Andrzej Seweryn.

W Warszawie, wśród czterech pokoleń czytających dzieła Fredry, znajdą się m.in.: Grażyna Barszczewska, Sonia Bohosiewicz, Pascal Brodnicki, Agata Buzek, Stanisława Celińska, Piotr Cyrwus, Krzesimir Dębski, Urszula Dudziak, Grażyna Wolszczak, Jolanta Fraszyńska, Robert Górski, Tomasz Karolak, Robert Korzeniowski, Krzysztof Kowalewski, Olgierd Łukaszewicz, Anna Nehrebecka, Michał Ogórek, Daniel Olbrychski, Andrzej Pągowski, Jan Peszek, Andrzej Poniedzielski, Andrzej Seweryn, Maciej Szeptycki (potomek Aleksandra Fredry), Joanna Trzepiecińska, Grażyna Wolszczak, Adam Woronowicz, Krzysztof Ziemiec, Cezary Żak, Leszek Żurek.

Również didaskalia czytane będą przez osoby, których głosy wszyscy w Polsce znamy. Zaproszenie do akcji przyjęli bowiem: Krystyna Czubówna, Piotr Borowiec, Tomasz Zimoch, Jacek Kopczyński oraz Leszek Teleszyński.

Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka, specjalnie na tę okazję skomponowana i wykonywana na żywo przez kompozytorów młodego pokolenia. Wśród nich znajdziemy zarówno artystów zajmujących się muzyką klasyczną, jak i rozrywkową czy filmową. Artyści i autorzy muzyki do poszczególnych części Narodowego Czytania w Warszawie to: Bartosz Chajdecki – twórca muzyki filmowej, autor muzyki do serialu „Czas honoru”, Dariusz Łapiński – dyrygent, aranżer, kompozytor muzyki do spektakli teatralnych, Jagoda Szmytka, kompozytorka, laureatka światowych konkursów, Olo Walicki kompozytor, grający muzykę improwizowaną, a także Minimatikon – cieszący się uznaniem w Europie zespół wykonujący muzykę rockową i eksperymentalną.

3. Nutka Café, ul. Obozowa 82A, g. 16:30-17:15
Organizatorzy zapraszają dzieci wraz z rodzicami na Narodowe Czytanie. Specjalnie z tej okazji w tamtejszej kawiarence zagoszczą wiersze Aleksandra Fredry pisane z myślą o dzieciach. Przypomniane zostaną znane utwory oraz te mniej popularne – dzięki wspólnej głośnej lekturze dzieci i rodziców.

4. Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, g. 15:00-17:00.
Wybrane utwory Aleksandra Fredry odczytane zostaną w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Interaktywnemu i performatywnemu czytaniu towarzyszyły będą warsztaty plastyczne. Wiersze odczytane zostaną z serii książek wydawnictwa „Zielona Sowa”, będą to m.in.: „Małpa w kąpieli”, „Dwa koguty”, „Osiołkowi w żłoby dano”, „O czterech podróżnych”, „Sowa”, „Paweł i Gaweł” oraz „Wiatr i noc”.

5. Areszt Śledczy – Białołęka, ul. Ciupagi 1, 16 września, g. 10.00-12.00
W programie Narodowego Czytania w Areszcie Śledczym na Warszawskiej Białołęce będzie m.in. czytanie wybranych dzieł Aleksandra Fredry przez i dla osadzonych przy udziale Fundacji ,,Zmiana’’, która od kilku miesięcy prowadzi akcję zbierania książek dla więźniów pod hasłem ,,Książki w Pudle’’. Czytanie odbędzie się w Świetlicy Centralnej aresztu śledczego. Podczas akcji zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna dotycząca życia i twórczości A. Fredry, a także przygotowana wystawa portretów wielkiego pisarza wykonanych przez skazanych w ramach prowadzonego w jednostce konkursu plastycznego. Osadzeni przygotują karteczki ze znanymi cytatami autora, które w formie chorągiewek będą doklejone do patyczków, które później zostaną rozdane słuchającym. Chętni będą mogli wystąpić publicznie, aby odczytać swój cytat. Dodatkowo jedna ze ścian Świetlicy Centralnej zostanie zapełniona cytatami pisarza. W czytaniu uczestniczyć będą ponadto funkcjonariusze i pracownicy Aresztu Śledczego oraz przedstawiciele i przyjaciele Fundacji ,,Zmiana’’.

6. Praska Biblioteka Sąsiedzka, ul. Okrzei 28, g. 18:00-20:00
"Aleksander Fredro jest w złym humorze" - hasło czytania pochodzi z tytułu książki Jarosława Marka Rymkiewicza. Zostanie dokonany wybór cytatów z książek Aleksandra Fredry, które propagować będą różnorodność jego twórczości i jej aktualność. Cytaty umieszczone zostaną na samodzielnie przygotowanych chorągiewkach, które będzie można zabrać ze sobą. Można będzie je znaleźć w miejscach niespodziewanych - miejskich donicach z kwiatami, na trawnikach, w bramach, na praskich podwórkach. Od 18:00 do 20:00 okoliczni mieszkańcy będą czytać dowolnie wybrane fragmenty książek Fredry. Wszystkie książki pochodzą z społecznej zbiórki książek i ich stan, rok wydania, opracowania, będą same w sobie pretekstem do rozmowy.

7. Biblioteka Sąsiedzka, ul. Paca 40, g. 10:00-20:00
Aleksander Fredro jest w złym humorze". Tytuł akcji, to tytuł książki Jarosława Marka Rymkiewicza. Cytaty z książek Aleksandra Fredry dobrane w taki sposób, żeby propagować różnorodność jego twórczości i jej aktualność, umieszczone zostaną na samodzielnie przygotowanych chorągiewkach. Można będzie je zobaczyć i wziąć, w miejscach niespodziewanych - miejskich donicach z kwiatami, na trawnikach, w bramach, w podwórku przy ul. Paca 40. Akcja potraktowana została jako promocja czytelnictwa w ogóle i zwrócenie uwagi na wartości inne, niż jedynie omówienie lektury szkolnej.

8. Biblioteka Sąsiedzka Wymiennik, Społecznościowy System Wymiany, ul. Jazdów 8/2, g. 21:00-22:00
"Aleksander Fredro jest w złym humorze". Tytuł akcji, to tytuł książki Jarosława Marka Rymkiewicza. Cytaty z książek Aleksandra Fredry dobrane w taki sposób, żeby propagować różnorodność jego twórczości i jej aktualność, umieszczone zostaną na samodzielnie przygotowanych chorągiewkach. Zgodnie z zasadą Wymiennika, chorągiewka zostanie wymieniona na przeczytanie dowolnego fragmentu "Trzy po trzy" A. Fredry.


Więcej na: www.prezydent.pl

 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij