Zaloguj

Aktualności

6
styczeń


2016-01-02
8. warszawski Orszak Trzech Króli


6 stycznia 2016 roku mieszkańcy stolicy i turyści, już po raz ósmy, będą obchodzić Święto Objawienia Pańskiego na ulicach Warszawy, idąc wspólnie w Orszaku Trzech Króli. Kolędując, podążają do Stajenki, aby tam pokłonić się Maleńkiemu Jezusowi. Jak co roku uczestnicy Orszaku będą mogli oglądać sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu.

W tym roku kolorowy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy w dwóch miejscach: w centrum miasta – od Placu Zamkowego do Placu Piłsudskiego, a także – na warszawskim Targówku.

 Obydwa Orszaki organizowane są przez Fundację Orszak Trzech Króli i w całości przygotowane przez szkoły oraz lokalną społeczność.
Trzej Królowie Kacper VIII, Melchior VIII oraz Baltazar VIII wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników poprowadzą wszystkich przybyłych uczestników do Stajenki w poszukiwaniu Jezusa. Po drodze będą mogli oglądać sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. Na całej trasie Orszaku będą wybrzmiewały kolędy, w wykonaniu zebranych oraz Chórów Anielskich, licząc na czynny udział wszystkich!
Orszak łączy wszystkich ludzi we wspólnym działaniu. Uruchamia tak dużo obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii, że rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!

Hasło scenariusza Orszaku Trzech Króli 2016 „Nader wszystko Miłosierdzie. Pokój. Miłość. Przebaczenie.” nawiązuje do słów Papieża Franciszka. Rok 2016 będzie bogaty w ważne wydarzenia dla Polski, dlatego podczas Orszaku zostaną również podkreślone Światowe Dni Młodzieży oraz 1050 rocznica Chrztu Polski, a organizowana przez Fundację zbiórka pieniężna, będzie przeznaczona na „Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach”.

Centralny Orszak w Warszawie

Centralny Orszak Trzech Króli, zrzeszający organizatorów i uczestników z całej Warszawy oraz okolic, wyruszy tradycyjnie po godzinie 12, z Placu Zamkowego, po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.

Jak co roku nie zabraknie atrakcji dla wszystkich. W trakcie poszukiwania Jezusa, Trzej Królowie, Kacper VIII, Melchior VIII oraz Baltazar VIII wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników, oraz wszystkimi przybyłymi na Orszak, miną 7 scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”. Pierwsza scena „Edykt Cezara Augusta” przejdzie całą trasą Orszaku. Jako pierwsza w drogę do Betlejem uda się brzemienna Maryja pod opieką Józefa, będą im towarzyszyli najmłodsi organizatorzy Orszaku Trzech Króli. Rodzeństwo, starszych orszakowych aktorów, które jeszcze nie dorosło chociaż do roli aniołka czy pastuszka, uda się do Stajenki prowadzone przez Mamę lub Tatę
w Orszaku Rodzinnym. Wszystkie sceny zlokalizowane na trasie Orszaku będzie można oglądać już od godziny 11.15.

Jak co roku uczestnicy Orszaku zostaną wyposażeni w orszakowe korony oraz śpiewniki, a Anioły dokonają „spisu ludności” przy pomocy orszakowych naklejek. Aktorzy i organizatorzy Orszaku wywodzą się z 16 warszawskich szkół, przedszkoli i organizacji harcerskich, ich przyjaciół oraz znajomych.

Około godziny 13.00 Orszak dotrze do Stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską, aby pokłonić się Dzieciątku i złożyć niesione dary. Po pokłonie zostanie odczytana Ewangelia.
Następnie na Placu Piłsudskiego odbędzie się „Koncert kolęd Orszaku Trzech Króli” na którym wystąpi zespół Arka Noego. Koncert jest organizowany przy współpracy z m.st. Warszawy. Wspólne kolędowanie na pl. Piłsudskiego będzie trwało do godziny 15.

Orszak w diecezji Warszawsko Praskiej

Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami dzielnicy Targówek, rozpocznie się o godzinie 13.00. Poprzedzi go uroczysta Msza Św. z udziałem ks. abp Henryka Hosera SAC w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8.
Od godziny 13.00 przed Domem Kultury „Świt” odbędą się występy szkolnych grup artystycznych i animacje dla dzieci zgromadzonych w orszaku. Około godz. 13.15 przy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odbędzie się pierwsza scena Orszaku „Edykt Cezara Augusta”. Scena animowana przez DK Świt. Orszak wyruszy o godz. 13.30 po modlitwie Anioł Pański spod Domu Kultury „Świt” i Kościoła MB Różańcowej w drogę do „Betlejem”. Celem wędrówki jest Park Bródnowski, w którym zostanie oddany pokłon Dziecięciu i odczytana Ewangelia. Na zakończenie Orszaku Trzech Króli, około godz. 15.00, planowany jest koncert „Rockolędy” w wykonaniu zespołu Ę-dur.
Orszak Trzech Króli organizowany jest również w Płońsku, Łomiankach, Baniocha, Ożarowie Mazowieckim, Kozienicach, Szymanowie, Pruszkowie, Mińsku Mazowieckim, Kutnie oraz Nadarzynie.

Orszak Trzech Króli to nie tylko wydarzenie jednego dnia – 6 stycznia. To także wiele imprez towarzyszących. W tym roku będzie więcej wystaw. Wystawy Orszaku Trzech Króli 2016, to poza corocznymi Warszawską Wystawą Szopek Rodzinnych w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana na Starym Mieście, Katedrze Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika na Pradze oraz Bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, odbędą się wystawy w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. „Pocztówkowy Pokłon Trzech Króli” oraz „Miniaturowych szopek z całego świata” są to wystawy, których organizatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli, Centralna Biblioteka Rolnicza, Akademia Zarządzania Kulturą „Dossier” oraz Pan Janusz Knapik.

Udział w Orszaku Trzech Króli, jak i we wszystkich wydarzeniach mu towarzyszących jest bezpłatny.

Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia Pańskiego. Zachęcamy do udziału w konkursach: plastycznym pt. „Czwarty Król. Król Miłosierny”, internetowym Konkursie Szopek i fotograficznym „Orszak Obiektywnie”.

 

Szczegóły na stronie www.orszak.org.

 

Zdjęcie z facebook.com/Orszak.Trzech.Kroli


 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij