Zaloguj

Aktualności



2013-01-30
Sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa!
Jak uniknąć zachorowania na grypę?

Jak uniknąć zachorowania na grypę?

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym ich szczyt przypada między styczniem a marcem. Państwowa Inspekcja Sanitarna przygotowała kilka porad dotyczących profilaktyki i leczenia tej choroby.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę i chronić przed nią inne osoby należy:

- w czasie kaszlu i kichania zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową;
- regularnie myć ręce wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu;
- w środkach transportu zbiorowego unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów wyposażenia;
- unikać bezpośredniego kontaktu z innymi podróżnymi oraz masowych zgromadzeń.


Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania są coroczne szczepienia w okresie poprzedzającym sezon na grypę. Zaleca się je przede wszystkim: osobom przewlekle chorym, po transplantacji organów, osobom po 60 roku życia, przebywającym w dużych skupiskach, kobietom ciężarnym w drugim i trzecim trymestrze ciąży, dzieciom od 6 miesiąca życia. Odpowiedni poziom odporności uzyskuje się po upływie ok. 2 tygodni od dnia szczepienia, dlatego najlepiej poddać się mu przed rozpoczęciem sezonu grypowego ? we wrześniu lub październiku. Szczepionki dostępne w aptekach są zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i Unii Europejskiej. Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy, każdego roku ich skład jest uaktualniany. Do aptek trafiają więc preparaty, które zawierają szczepy wirusów niemal identyczne z tymi, które pojawiają się w danym sezonie epidemicznym.

W przypadku zachorowania stosuje się głównie leczenie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych.
Osobom poniżej 16 roku życia nie powinno się podawać salicylanów. U małych dzieci niezwykle istotne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek. W przypadku osób należących do grup ryzyka lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków antywirusowych.

Grypa to choroba, która przenosi się drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Najczęstsze objawy to: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, gardła, głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, suchy kaszel i nieżyt nosa. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do około 2 tygodni. Grypa może prowadzić do: zapalenia ucha środkowego, anginy paciorkowcowa, a nawet do zapalenia płuc, mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.


www.mazowieckie.pl

 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij