Zaloguj

Aktualności



2013-05-24
Pada na Mazowszu.
Grożą nam lokalne podtopienia

Silne opady deszczu – sięgające 50-60 milimetrów – mogą spowodować lokalne podtopienia. W ciągu jednego dnia spadnie tyle deszczu, ile spada przez cały maj. Poziom wody w największych mazowieckich rzekach utrzymuje się strefie stanów niskich i średnich, więc nie powinny stanowić zagrożenia dla mieszkańców. Intensywnie ma padać do godz. 12.00 w sobotę. Służby apelują o ostrożność i informowanie o zagrożeniach.
W piątek, 24 maja od godz. 12.00 i w sobotę, 25 maja do godz. 12.00 w Warszawie i na Mazowszu przewidywane są intensywne opady deszczu – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opady mogą przekroczyć średnie miesięczne wartości z maja. Nie powinny one przynieść wzrostu stanu wód w rzekach. Nie ma też zagrożenia dla mieszkańców. Możliwe są natomiast lokalne podtopienia, uszkodzenia dróg i utrudnienia komunikacyjne. Wszystkie służby są postawione w stan podwyższonej gotowości.

Opady wystąpią na obszarze całego województwa, a zwłaszcza w jego środkowej części. Ich prognozowana wysokość wyniesie od 20 do 50 mm, a w Warszawie nawet ponad 60 mm. Opady będą długotrwałe, najbardziej intensywne wieczorem i w nocy, nie będą im jednak towarzyszyły burze. Utrudnienia spodziewane są zwłaszcza na terenach położonych w pobliżu małych cieków wodnych, szczególnie tam, gdzie nie ma skutecznego systemu odpływowego.

Wszystkie służby na terenie Mazowsza i w Warszawie są w ścisłym kontakcie z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego i z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Państwowa Straż Pożarna wzmacnia obsadę. Jednostki z powiatów położonych na obrzeżach województwa będą wspomagać centralną część regionu. Dokonany został także przegląd sprzętu – m.in. pomp, agregatów, a także zapór wodnych i worków z piachem. Powiatowe centra zarządzania kryzysowego zwrócą się do odpowiednich służb o zabezpieczenie dużych placów budowy. Mieszkańcy w celu zminimalizowania ewentualnych szkód mogą wystawić samochody z garaży oraz wyłączyć urządzenia elektryczne znajdujące się na niskich kondygnacjach zagrożonych podtopieniami.

Do mieszkańców Warszawy apeluje się o informowanie straży pożarnej lub straży miejskiej o zdarzeniach, które mogą zagrozić zdrowiu lub życiu mieszkańców stolicy, a także mieniu.

Zwołany w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego zadecydował o natychmiastowym przeglądzie przez MPWiK SA infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz o ciągłym monitorowaniu przez warszawską straż miejską stanu wód małych cieków wodnych m.in. Potoku Służewieckiego, rzeki Długa i zlewni kanału Wawerskiego. Podjął też decyzję o natychmiastowym ostrzeżeniu Lotniska im. F. Chopina w Warszawie, Metra Warszawskiego, spółki AGP Metro S.C., MPWiK, RWE, PKP Energetyka, ZTM, ZOM i PKP PLK.

Zespół zwrócił się również m.in. do burmistrzów dzielnic oraz PKP PLK, RWE, PGNiG Termika, AGP Metro, PKP Energetyka i zarządcy Stadionu Narodowego z prośbą o pilne działania, które mają ograniczyć skutki spodziewanych w ciągu najbliższej doby intensywnych opadów. Chodzi zwłaszcza o sprawdzenie drożności zarządzanych cieków wodnych.

Źródło: RDC/um.warszawa.pl

 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij