Zaloguj
7 czerwca 2020

Felietony2016-06-06
Ząbki coraz „bliżej” centrum Stolicy.
Tunele Trasy Świętokrzyskiej na ukończeniu. Pociągi wracają na tory.

Jeżdżą już pociągi po nowym, obsługującym szlak północno-wschodni, pierwszym z trzech tuneli powstającej Trasy Świętokrzyskiej. Główny tunel pod magistralą z kierunku północno-zachodniego też jest już na swoim miejscu i trwa odtwarzanie torowiska. Mocno zaawansowana jest budowa trzeciego tunelu, umiejscowionego po środku. 

Tunele pomiędzy Szmulkami a ulicą Zabraniecką umożliwią komunikację pod magistralami kolejowymi dwujezdniową Trasą Świętokrzyską.

Ważący ok. 400 ton główny tunel  został umieszczony w nasypie kolejowym. Nietypowy był sposób jego budowy. Konstrukcja powstała obok nasypu i została przetransportowana ok. 120m na wieloosiowych wózkach samobieżnych o wysokiej nośności. W tej chwili trwa odtwarzanie torowiska linii kolejowej nr 9 (Warszawa-Gdańsk). Wg planu 12 czerwca tunel wraz z torowiskiem mają być gotowe. Zostanie wtedy przywrócony ruch kolejowy. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z operacji umieszczenia tunelu w nasypie.

Odcinek pomiędzy Kijowską a Zabraniecką to drugi etap budowy prawobrzeżnej części Trasy Świętokrzyskiej. Aby został wykonany, koniecznym było zlikwidowanie znaczącego obszaru podupadających ogródków działkowych. Korytarz na drogę jest już przygotowany. W niektórych jego fragmentach prowadzone są prace odwadniające.

Ostatnim, trzecim etapem, będzie budowa brakującego fragmentu pomiędzy Zamoyskiego a Kijowską.  Prace na tym odcinku powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Trasa Świętokrzyska będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. 

Już za nieco ponad rok (gdy trasa połączy Kijowską i Zabraniecką) mieszkańcy Targówka i Ząbek o kilka minut powinni mieć krótszą podróż do centrum i w rejon ulicy Grochowskiej.

Rozładowana też zostanie ul. Ząbkowska i skrzyżowanie ul. Targowej z al. Solidarności przy dworcu Wileńskim.

Niestety, niejasne są plany dalszego przebiegu trasy w kierunku Ząbek. Prawdopodobnie przez Targówek, ulicą Nowo-Ziemowita w kierunku osiedla Wilno. Dalej wzdłuż ul. Swojskiej trasa powinna dochodzić do Ząbek. Kiedy? Nie wiadomo...

 

Kamery z budowy:

http://qwor.pl/kamery-na-budowie.html


 


Pozostałe wpisy

ilość wszystkich aktualności: 115

4321

Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Dowiedz się więcej wiem, zamknij