Zaloguj

Rozrywka i Kultura

27
sierpień


2017-08-20
Spacer historyczny ulicami Ząbek i potańcówka w Parku Miejskim.
Niedziela, 27 sierpnia. WSTĘP WOLNY!

Praska Ferajna wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ząbek, w ramach obchodów 50-lecia nadania praw miejskich miastu Ząbki, zapraszają na spacer po tym zaskakującym mieście-ogrodzie.
Spacer rozpocznie się o godzinie 16.00 na stacji kolejowej w Ząbkach

Pozornie typowa, nudna, podmiejska sypialnia Warszawy. Nic bardziej mylnego! Podczas spaceru odkryjemy nieznane, nieoczywiste i zaskakujące dzieje Ząbek. Tu krzyżowały się dwie linie kolejowe, tu miał dojeżdżać tramwaj z Warszawy oraz „zaiwaniał samowarek”.

Już w I poł. XVI wieku w tym miejscu pojawia się wieś „Wola Zabiele”, która od nazwiska pierwszego wójta zmienia nazwę na „Wola Zambkowa”. Ząbki z pospolitej wsi na piaszczystych mazowieckich nieużytkach zrobiły w XIX wieku szybką karierę. Wykorzystując swoje skąpe bogactwa naturalne w postaci piasku i gliny, stały się miejscem narodzin słynnych cegielni, zasłużonych dla architektury Warszawy.
Na początku XX wieku, wizjoner i marzyciel, Adam Feliks Ronikier, chciał tutaj stworzyć nowe i idealne miasto-ogród z całą hierarchią dróg, placów, budynków użyteczności publicznej, lokali handlowych, urządzeń sportowych, miejsc do spacerów i zabaw z dziećmi.
Podczas spaceru przekonamy się jakie fragmenty zrealizowano z rozmachem projektowanej wizji miasta-ogrodu Ząbki. Poznamy dzieje i zasługi dla Ząbek rodzin Platerów i Ronikierów. Odkryjemy pasjonującą historię życia Leona Drewnickiego. Dowiedzą się Państwo jakie były początki szpitala w Drewnicy oraz gdzie mieszkał gen. Władysław Sikorski, gen. Kazimierz Sosnkowski, Kazimierz Tołłoczko oraz dr Karol Rychliński. Dowiecie się, gdzie odprawiali msze ks. Ignacy Skorupko oraz ks. Jerzy Popiełuszko. Poznamy również pełne sprzeczności dzieje Ząbek z okresu PRL-u. Z jednej strony miasto regularnie zdobywało tytuł „Mistrza Gospodarności” a z drugiej strony „ojciec chrzestny Ząbek” stworzył, wbrew przepisom, całą dzielnicę nielegalnego budownictwa, pełną szop i krytych papą budek. Ówczesna prasa niejednokrotnie przedstawiała miasto jako swoiste epicentrum patologii, przestępczości i alkoholizmu. Zobaczą Państwo również, jakie dynamiczne zmiany zaszły w ostatnich latach w tym uroczym mieście-ogrodzie.

Spacer zakończymy w Parku im. Michała Szuberta, gdzie będzie na Państwa czekała atrakcja, czyli potańcówka zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ząbek.

18.30 - Potańcówka na dechach w parku Szuberta
Zagra 6-osobowy Zespół The Warsaw Dixielanders - obecnie jeden z lepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji standardów jazzowych z Chicago, a przede wszystkim szlagierów polskiej muzyki z lat 20., 30. i 40. ubiełego wieku. Koncertują w kraju i za granicą (m.in. Holandia, Szwajcaria, Niemcy) zbierając bardzo pochlebne recenzje.

 

Więcej na Praska Ferajna i facebook.com/eventstpz


 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij