11 lipca 2015 obchodziliśmy w Ząbkach Święta 80 Pułku Piechoty.
"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci narodu". Słowa te, wypowiedziane przez ks. Kapelana podpułkownika Zenona Pawelaka, wstrząsnęły świątynią niczym grom, pozostawiając po sobie jedynie milknące echo i powagę na twarzach zebranych.
| |
Głos duchownego zdawał się przenikać mury Kościoła, rozpalać w umysłach pamięć o wydarzeniach z września 1939 roku, pamięć o krwi przelanej za ojczyznę, drodze do wolności wyściełanej ciałami poległych, o poświęceniu, waleczności i honorze. Rozpoczęcie obchodów święta 80 Pułku Piechoty zapadło głęboko w serca zgromadzonych.
Wieczorna Msza Święta w Kościele pw. Świętej Trójcy w Ząbkach, odbyła się przy akompaniamencie melodii Wojskowej Orkiestry w Warszawie oraz pieśni ząbkowskiego parafialnego chóru Cantores Misericordia. Na uroczystości nie zabrakło związków strzeleckich, grup rekonstrukcji historycznych z Warszawy i Radzymina, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych Związku Kombatantów w Ząbkach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkach i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Franciszka Kleeberga. Swoją obecnością zaszczycili nas również krewni żołnierzy - wnuk żyjącego strzelca 80 pp Kapitana Józefa Węgla kapral Tomasz Węgiel z rodziną oraz wnuk plutonowego Wojciecha Walczaka, Pan Jacek Walczak z żoną. Na zakończenie Uroczystej Eucharystii wręczano pamiątkowe grawertony i podziękowania, a starszy kompanijny Związku Strzeleckiego Pan Marcin Sochoń, złożył na ręce kaprala Tomasza Węgla nominację dla Dziadka na stopień Inspektora Związku Strzeleckiego (odpowiednik podpułkownika Wojska Polskiego).
Dalsza część obchodów święta, prowadzona przez Pana Mirosława Sobieckiego, odbyła się na Cmentarzu Parafialnym. Uroczystość otworzył przemówieniem Pan Andrzej Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Kolejni prelegenci - Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Jacka Sasina, pan Zbigniew Chmiel oraz Wicestarosta Powiatu Wołomińskiego Pan Adam Łossan, również oddali cześć żołnierzom, w swoich mowach przypominając wydarzenia sprzed 76 lat oraz chlubną historię Pułku związaną nierozerwalnie z naszym powiatem. Gdy zabrzmiały wystrzały salwy honorowej, oficer Wojska Polskiego porucznik Marcin Sochoń, odczytał oryginalne przemówienie pułkownika Stanisława Fedorczyka do żołnierzy 80 Pułku Piechoty z 1938 roku. Uroczystość zwieńczyło złożenie wieńców pod pomnikiem przez prelegentów, stowarzyszenia, rodziny żołnierzy, przedstawicieli miast Ząbki, Zielonka, Marki i powiatu oraz pozostałych gości.
Organizatorzy szczególnie dziękują Szwoleżerom ze Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymina i Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którzy konno asystowali podczas przemarszu z kościoła na cmentarz, a po zakończonych uroczystościach zapewnili zgromadzonym atrakcje w formie przejażdżek konnych i pokazów umundurowania i wojskowego ekwipunku. Ząbkowskie święto już po raz trzeci otworzyło serca i umysły Polaków na bardzo istotny aspekt jakim jest kultywowanie historii naszego narodu. Przede wszystkim jednak, pozwoliło pochylić głowy w hołdzie wdzięczności dla Strzelców Nowogródzkich, którzy w 1920 i 1939 roku złożyli w ofierze najważniejsze co posiada każdy człowiek - swoje życie. Aneta Nowosińska foto Radosław Drochliński Apel Pamięci czyta kapitan Zbigniew Gierczak
Podziękowania dla Kapitana Węgla odbiera z rąk wiceburmistrza Ząbek Artura Murawskiego wnuk kapitana Tomasz Węgiel
Przemawia Andrzej Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Rekonstruktorzy 1939 ze Stowarzyszenia Historycznego CYTADELA z Warszawy
Rodzina kapitana Józefa Węgla
|