Zaloguj

Felietony



2017-02-02
Czy jesteś za włączeniem Ząbek do m.st. Warszawa?
Polityczna rozgrywka czy realny sposób na poprawę administracji?

W poniedziałek (30 stycznia) do Kancelarii Sejmu wpłynął poselski, złożony przez klub PiS, projekt zmian Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Wg dostępnych w tej chwili informacji, wiemy, że prawdopodobne jest włączenie do dużej metropolii 32 gmin z tzw. „wianuszka”. Oprócz Ząbek znalazłyby się tam także miejscowości oddalone ponad 40 km od centrum Warszawy.

Podział głosów w radzie miasta spowoduje nietypową sytuację, w której dotychczasowe okoliczne gminy będą miały większy wpływ na decyzje nowego podmiotu niż obecna Warszawa. Rada miasta stołecznego Warszawy miałaby składać się z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy. Czyli w radzie byłoby 18 radnych z gminy Warszawa i 32 z gmin ościennych. Stosunek ilości mieszkańców w każdej z gmin  jest radykalnie odwrotny.

Z drugiej strony, o inwestycjach komunikacyjnych na terenie Ząbek będzie decydowało 50 radnych miasta stołecznego Warszawy (w tym 1 głos będą miały Ząbki). Dodatkowo, decyzje mają być podejmowane „podwójną większością głosów”. Czyli istotna będzie też ilość mieszkańców zamieszkująca daną gminę (51% radnych i 51% mieszkańców). Możemy sobie łatwo wyobrazić sytuację, w której w dalszym ciągu przy aprobacie radnych gminy Warszawa i gmin z lewej strony Wisły, to tam będą realizowane strategiczne projekty.

Czy takie rozwiązania są uzasadnione? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam. 

Z wypowiedzi Burmistrza Ząbek Roberta Perkowskiego (zamieszczonej poniżej) wynika, że dla Ząbek poza rozwiązaniami komunikacyjnymi nie zmieni się praktycznie nic. Czy na pewno?

Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski nie podchodzi do pomysłu równie optymistycznie. Boi się marginalizacji swojego miasta. Uważa, że zbyt dużo środków będzie trafiało do wspólnego budżetu a ilość inwestycji nowej jednostki administracyjnej w Legionowie będzie niewspółmiernie mała.

Nie wiemy jak dokładnie będą wyglądały rozwiązania partycypowania w kosztach wspólnych inwestycji? Nie wiemy jak będzie wyglądał adres zamieszkania każdego mieszkańca Ząbek. Zamieszkały w mieście Ząbki w mieście stołecznym Warszawa.
Miasto w mieście? 

Jeżeli obecne miasta podwarszawskie miałyby być gminami w dużym mieście to jak rozwiązany by został problem powtarzających się nazw ulic?

Niezrozumiałym jest też fakt wydzielenia „antypisowskiej” Podkowy Leśnej. Pomyłka czy zadecydowały preferencje wyborcze mieszkańców?

Wiemy, że na pewno mieszkańcy Ząbek i innych podwarszawskich gmin, w których przewgę ma elektorat PiS, mieliby mieć wpływ na wybór prezydenta Warszawy. Czy tylko o to chodziło?

W tej chwili jest wiele pytań, na które odpowiedzi nie znamy.

Pan poseł Jacek Sasin, w dużej mierze odpowiedzialny za projekt uchwały, zapomniał chyba o rzeczy najważniejszej – zapoznania się ze zdaniem najbardziej zainteresowanych czyli mieszkańców gmin, których ta ustawa miałaby dotyczyć. Ekspresowy tryb wprowadzania zmian i polityczny charakter nie powinny rzutować na tak ważną dla nas ustawę. 

 

W ostatnich dniach przeprowadziliśmy w tej sprawie wśród mieszkańców Ząbek sondę.
Oto jej wyniki.

 

Czy jesteś za włączeniem Ząbek do miasta stołecznego Warszawy.
Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy przewiduje włączenie do dużej metropolii wraz z 32 innymi gminami także Ząbek. Czy Twoim zdaniem to dobry pomysł?
 
Wszystkich głosów oddano 1041.
Aby uwiarygodnić wyniki do głosowania zaliczane były tylko unikalne numery IP. Szacunkowa liczba osób biorących udział w głosowaniu to ok. 4000 osób.
  • Tak. Ząbki powinny być częścią miasta stołecznego Warszawa: 219 głosów - 21,04%
  • Nie. Status Ząbek powinien zostać taki, jaki jest obecnie: 801 głosów - 76,95%
  • Jest mi wszystko jedno: 21 głosów - 2,02%





 







Let me go - FUNKY TANK

Pozostałe wpisy

ilość wszystkich aktualności: 160

654321

Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij