Zaloguj

Aktualności



2015-05-21
Koniec niezdrowych przekąsek w szkołach
– nowe przepisy!

Woda zamiast coli, kanapka zamiast batona – tak zmieni się żywienie w szkołach od września 2015 r. Nowe przepisy ustawy o bezpieczeństwie żywienia i żywności wprowadzą zakaz sprzedaży niezdrowych przekąsek i napojów w szkolnych sklepikach, bufetach i automatach. Celem zmian jest ograniczenie epidemii otyłości wśród dzieci. Wojewoda Mazowiecki we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty organizuje cykl konferencji przygotowujących szkoły do wdrożenia ustawy.

  • Zmiana zasad żywienia w szkołach

Zmiana ustawy polega na ograniczeniu w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych dostępu dzieci do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju, takich jak: cukier, tłuszcz (zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego) sól czy sód. Nowe przepisy ustawy o żywieniu dotyczą też obowiązku zapewnienia nieograniczonego dostępu do wody pitnej w przedszkolach i szkołach. Dyrektorzy szkół oraz innych placówek będą mogli ustalić szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży.

Dotychczas stosowanie zasad zdrowego żywienia w placówkach oświatowych było dobrowolne. Wraz z wejściem w życie ustawy za sprzedaż na terenie szkół, reklamę i promocję oraz używanie do przygotowania posiłków produktów niedozwolonych nakładane będą kary od 1 do 5 tys. zł.

  • Kampania "Wiem, co jem"

Wojewoda mazowiecki we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty organizuje cykl konferencji Wiem, co jem – jak wdrażać w szkole od 1 września 2015 r. nowe prawo w zakresie żywienia? W spotkaniach skierowanych do dyrektorów szkół i placówek oświatowo-wychowawczych z województwa mazowieckiego wezmą również udział:

Marta Widz, naczelnik wydziału Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy,

 Wiesława Kacperek-Biegańska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego,

 Anna Smolarz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie,

 Karolina Gajda, dietetyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej m. st. Warszawy,

 przedstawiciel Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczości.

Cykl konferencji bazuje m.in. na doświadczeniach wypracowanych przez Urząd m.st. Warszawy, który jako pierwszy na Mazowszu wdrożył program zdrowego żywienia w szkołach w ramach kampanii "Wiem, co jem". Dzięki programowi od 2006 r. warszawskie szkoły publiczne usprawniają organizację żywienia poprzez zapewnienie dzieciom możliwości spożywania posiłków podczas dłuższych przerw, udział w warsztatach kulinarnych i samodzielne przygotowanie posiłków. Ponadto w warszawskich placówkach zainstalowanych zostanie 548 źródełek do udostępniania wody pitnej.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki realizuje też wieloletni program rządowy Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014–2020. Głównym celem jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży oraz kształtowania właściwych nawyków żywieniowych. W 2015 r. w województwie mazowieckim na realizację programu przeznaczono z budżetu państwa prawie 37 mln zł.

  • Wpływ nadwagi i otyłości na zdrowie dziecka

Błędy żywieniowe są przyczyną rozwoju licznych schorzeń m.in. otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy oraz nowotworów. Według danych UNICEF-u w latach 2002–2012 w Polsce podwoił się procent dzieci z nadwagą (z 7 proc. w 2002 do 17 proc. w 2012). Na Mazowszu odsetek ten jest najwyższy i wynosi 18,9 proc. Na otyłość dzieci duży wpływ ma spożycie cukru, którego ilość nie powinna przekraczać 10 proc. całodziennej energii. Według Światowej Organizacji Zdrowia norma nie powinna przekraczać 25 g cukrów dodanych na dzień. Jedna półlitrowa butelka napoju słodzonego zawiera przeciętnie 50 g. Oznacza to, że wypijanie codziennie jednej takiej butelki to średnio 18,2 kg "wypitego" cukru rocznie.

 

Źródło: mazowieckie.pl


 







Spadm - Jary ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY

Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij