Zaloguj

Aktualności



2015-06-26
Początek sezonu na Gliniankach
od 27 czerwca!

Miejsce wyznaczone do kąpieli na zielonkowskich Gliniankach będzie otwarte od soboty 27 czerwca 2015 r. do końca sierpnia. Na strzeżonej plaży codziennie będą pracować ratownicy, których zapewnia Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce. Zostały już pobrane próbki do badania zdatności wody do kąpieli. Czekamy na wyniki analizy.

"Podobnie jak w roku ubiegłym Miasto Zielonka przeznaczy środki finansowe na patrole ponadnormatywne policji, w ramach których patrolowany będzie teren Glinianek."

W ostatnim czasie na Gliniankach po raz kolejny doszło do utonięcia. Zielonkowskie stawy są bardzo popularnym miejscem wypoczynku nad wodą, ale też miejscem niebezpiecznym. Na mapie zagrożeń w Województwie Mazowieckim Glinianki oznaczone są jak „Czarny Punkt Wodny”, czyli miejsce, w którym często dochodziło do utonięć.

W trakcie odpoczynku nad stawami bardzo ważna jest uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą doprowadzić do sytuacji zagrażających życiu.

Zielonkowskie Glinianki ze względu na swoją specyfikę (są to dawne wyrobiska po kopalni gliny) są akwenami bardzo niebezpiecznymi dla osób kąpiących się. W wielu miejscach znajduje się stromy brzeg. Zdarzały się też sytuacje, w których występowało tzw. drugie dno. "Z tego względu na wszystkich stawach obowiązuje całkowity zakaz kąpieli. Wyjątkiem jest obszar wyznaczony przy plaży, strzeżony w okresie wakacyjnym przez ratowników wodnych. To jedyne miejsce, gdzie można się na Gliniankach kąpać."

Podstawowe zasady, które obowiązują podczas pobytu przy akwenach wodnych:

- powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
- dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
- gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
- po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
- nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. 
- jeśli jesteśmy świadkami wypadku, natychmiast wezwijmy pogotowie ratunkowe. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami ratować tonącą osobę krzyczmy o pomoc! Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
- materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i naszej szybkiej reakcji na zagrożenie.

 

Źródło: zielonka.pl


 







Spadm - Jary ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY

Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij