W ostatnim czasie zwiększa się radykalnie ilość potwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt. Od począku września stwierdzono cztery przypadki w Wawrze a ostatnio jeden na Targówku. | ![]() |
26 października 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 73. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. W rozporządzeniu Wojewody Mazowieckiego z dnia 7 września 2021 r. za dodatkowy obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się powiat wołomiński, a także dzielnice Wawer i Wesoła m. st. Warszawy. Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Wścieklizna to ostra wirusowa choroba zakaźna, prowadząca do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Pomimo postępu medycyny, nadal jest chorobą śmiertelną. OBJAWYOkres inkubacji choroby (czyli okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów klinicznych) jest różny i zależy m.in. od ilości wprowadzonego do organizmu wirusa, jego zjadliwości, wrót zakażenia (miejsca zranienia), charakteru (rozległości) ran oraz gatunku i wieku wrażliwego zwierzęcia. Przyjmuje się, że okres inkubacji u zwierząt trwa od kilku dni do ponad 7 lat, przy czym przeważnie wynosi:
Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:
Należy podkreślić, iż nie wszystkie wymienione objawy muszą wystąpić u każdego zwierzęcia zakażonego wirusem wścieklizny.
Więcej:
|