Format programu ma zachęcić do integracji międzypokoleniowej oraz ukazania pozytywnych skutków wynikających ze wspólnej aktywności. Przez cały okres trwania programu eksperci analizowali postępy fizyczne i psychiczne starszych uczestników oraz rozwój przedszkolaków.
„Celem programu jest wsparcie dobrostanu i pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne seniorów poprzez aktywny kontakt z dziećmi. Z kolei dzieci uczą się troski o innych i właściwych relacji ze starszymi osobami. Spotykają się więc ze sobą dwa odległe sobie demograficznie pokolenia, ofiarując wzajemnie to, co najlepsze: troskę, wsparcie i uśmiech. Naszą misją jest caring for life, czyli troska o życie i właśnie w tym się w pełni realizujemy. Stąd też nasze pełne zaangażowanie w ten wyjątkowy projekt, za którego powodzenie mocno trzymamy kciuki” – komentuje Prezes Fresenius Kabi Polska, Maciej Chmielowski.
Jak czytamy na stronie stacji TV Puls: „W każdej międzynarodowej edycji programu wyniki projektu były niezwykłe: seniorzy odnotowali dużą poprawę zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego, zmniejszała się ich depresja i poczucie osamotnienia. A to wszystko dzięki kontaktowi z małymi dziećmi! Z kolei dzieci nauczyły się troski i miłości do starszych i dostały całą ich uwagę i czas”.
Program „Senior Chatka dla 4latka” w zagranicznych edycjach - zdobył wiele prestiżowych międzynarodowych nagród, m.in.: International Emmy Award, Broadcast Award, dwukrotnie Edinburgh TV Awards, trzykrotnie Realscreen Awards.
Został zrealizowany m.in. w Australii, Kanadzie, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Portugalii czy Szwecji, odmieniając życie pokoleń. Twórcy i partnerzy projektu mają nadzieję, że podobnym sukcesem, który przełoży się na samopoczucie i zdrowie osób starszych, zakończy się także polska edycja programu.
Zdrowy duch tylko w zdrowym ciele
Holistyczne spojrzenie na jakość życia seniorów pokazuje, że równie ważne jak troska o samopoczucie psychiczne pozostaje także pochylenie się nad fizycznym zdrowiem osób starszych. Jednym z poważniejszych problemów, które znacznie determinują dobrostan osób w podeszłym wieku, jest niedożywienie. Występowanie niedożywienia u osób starszych może mieć różne podłoże. Najczęściej wynika ono z niewłaściwie zbilansowanej diety, problemów z apetytem oraz gryzieniem, przez co seniorzy rezygnują z posiłków, a nawet się głodzą.
Statystyki epidemiologiczne wskazują, że częstość występowania niedożywienia wśród starszych hospitalizowanych pacjentów sięga 30-65%, a wśród osób mieszkających w domach opieki 25-60%. Najniższy odsetek niedożywienia, na poziomie 2-32%, obserwuje się u osób mieszkających w domach. Zauważono także, że u 70% chorych niedożywionych, którzy trafiają do szpitala, stan odżywienia pogarsza się podczas hospitalizacji.
Fresenius Kabi Polska działając zgodnie z misją „ w trosce o życie pacjentów” zapewnia dostęp do wsparcia i leczenia żywieniowego – „Nasze działania koncentrujemy wokół pacjentów krytycznie i przewlekle chorych leczonych zarówno w szpitalach, jak i otoczonych opieką pozaszpitalną. Dlatego tak ważni są dla nas seniorzy – wspieramy ich zdrowie w ciekawym i wartościowym projekcie „Seniora chatka dla 4-latka”, a także edukujemy i promujemy rolę odpowiedniego wsparcia żywieniowego, proponując kompletną bogatobiałkową, wysokoenergetyczną dietę doustną” – podkreśla Maciej Chmielowski.
Warto zwrócić uwagę na stan odżywienia u starszych podopiecznych oraz występujące objawy niedożywienia, takie jak: znacząca utrata wagi, zmniejszenie apetytu, nudności, częste biegunki lub gdy osoba odmawia przyjmowania posiłków. W razie występowania powyższych, konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który zdecyduje o konieczności wdrożenia leczenia żywieniowego.
Start emisji programu „Seniora Chatka dla 4-latka” już od 12 marca (niedziela) w TV PULS o godz. 19:00. |